Pracując jako trener personalny bardzo często spotykam się z pytaniami: Dlaczego akurat wybrałem taką profesję? Nierzadko słyszę pytania czy nie lepiej byłoby zostać instruktorem fitness. Instruktor fitness, a trener personalny to tylko na pozór podobne pojęcia. Pomiędzy instruktorem fitness, a trenerem personalnym różnic jest wiele dlatego postanowiłem je wymienić i wyjaśnić w tekście: Instruktor fitness czy trener personalny? Różnice i podobieństwa w pracy.

Instruktor fitness czy trener personalny? Różnice i podobieństwa. Kim jest Instruktor fitness?

Zanim dowiemy się o różnicach i podobieństwach tych dwóch zawodów wyjaśnijmy, czym zajmuje się instruktor fitness.

Instruktor fitness to osoba, której zadaniem jest prowadzenie zajęć grupowych w postaci popularnych zajęć fitness. Warto zaznaczyć jednak, że pokazanie grupie osób układu choreograficznego bądź ćwiczeń to nie jest jedyny obowiązek takiego instruktora.

Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć fitness muszą być odpowiednio dostosowane do bieżących potrzeb członków grupy. Przygotowując dane zajęcia instruktor fitness musi brać pod uwagę specyfikę grupy, typ zajęć, cel treningów ćwiczących, czas oraz dostępny sprzęt i infrastrukturę..

Instruktor fitness, aby utrzymał się na rynku a jego zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem musi być bardzo dobrze przygotowany merytorycznie jak i praktycznie. Jest ważne także z tego powodu ich bierze odpowiedzialność za uczestników swoich zajęć. Pamiętać musimy, ze czym większa grupa tym ciężej jest skupić uwagę na każdym ćwiczącym.

Instruktor fitness czy trener personalny? Jakie są zajęcia fitness?

Zajęcia fitness mają bardzo bogatą ofertę. Dzielimy je na:

Zajęcia fitness – zajęcia taneczne:

 • pole dance
 • sexy dance
 • kizomba
 • latin dance 

Zajęcia fitness redukujące tkankę tłuszczową:

 • low impact aerobik 
 • hi impact aerobik 
 • hi- low combo
 • ABT
 • TBC
 • step
 • fat burning
Jesteś trenerem personalnym i cenisz sobie komfort, niezależność i bezpieczeństwo? Sprawdź centrum treningu!
 • fitness jumping
 • aerobox 
 • zumba 
 • Interwały

Zajęcia fitness – zajęcia rozciągające:

 • streching
 • pilates

Więcej o zajęciach fitness dowiesz na stronie jednego z naszych trenerów personalnych.

Instruktor fitness czy trener personalny? Czym zajmuje się trener personalny?

Usługi trenera personalnego z roku na roku cieszą się coraz większą popularnością. Praktycznie każda siłownia w Warszawie oferuje zajęcia z trenerem osobistym. Pora wyjaśnić na czym polega jego praca.

Jest to nic innego jak ścisła współpraca pomiędzy trenerem osobistym, a podopiecznym. Dobry trening personalny charakteryzuje się :

 • wyłącznością na linii trener – podopieczny
  Trening personalny odbywa się zazwyczaj na płaszczyźnie trener osobisty – podopieczny. Nie w większej grupie. Dzięki temu trener osobisty jest skupiony tylko i wyłącznie na podopiecznym. Kontroluje technikę wykonywania ćwiczeń, postawę, motywuje oraz dba o bezpieczeństwo.
 • wyborem czasu – kiedy odbędzie się trening personalny?
  Pora odbywania treningu personalnego zależy w dużej mierze od podopiecznego, i jego możliwości czasowych. Nie jest uzależniony od grafiku klubu fitness.
 • dostępnością dla wszystkich
  Trening personalny jest dla każdego zarówno dla osób zaawansowanych, jak i tych które dopiero rozpoczynają przygodę z siłownią.
 • indywidualnym podejściem
  Intensywność treningu personalnego jest „skrojona na miarę ” podopiecznego, jego celu i możliwości. W odróżnieniu do zajęć grupowych gdzie intensywność jest dobrana pod grupę osób.
 • wyborem miejsca
  Trening personalny nie musi odbywać się na siłowni. Jeśli jest taka potrzeba trener może zorganizować trening personalny na zewnątrz bądź w domu podopiecznego.
 • prowadzeniem żywieniowym
  Trener osobisty prócz prowadzenia z podopiecznym treningów personalnych pomaga mu także w kwestiach żywieniowych. Doradza z jakich produktów korzystać i w jakich ilościach a z jakich zrezygnować. Zobacz, nasze przepisy: fit lody, fit majonez
 • dostępnością
  W odróżnieniu do instruktora zajęć grupowych który jest dostępny tylko podczas zajęć, trener personalny jest do dyspozycji podopiecznego cały czas. W każdej chwili można się z nim skontaktować i poradzić.
 • monitorowaniem postępów
  Dobry trener personalny monitoruje postępy podopiecznego. Sprawdza czy dany plan treningowy przynosi efekty i reaguje na bieżąco jeśli jest taka potrzeba.
 • nauką świadomych wyborów
  Dobry trener osobisty potrafi uczy podopiecznego świadomych wyborów między innymi zakupów czy dań w restauracji.
 • budowaniem świadomości ruchowej podopiecznego
  Trener osobisty uczy podopiecznego jak odczytywać sygnały ze swojego ciała oraz uczy podstaw anatomii.

Instruktor fitness czy trener personalny. Różnice i podobieństwa

Największą różnicą miedzy pracą trenera personalnego a instruktora fitness jest ilość osób na zajęciach. Instruktor fitness najczęściej prowadzi zajęcia grupowe. Trener personalny jest do dyspozycji jednej maksymalnie dwóch osób podczas zajęć. Instruktor fitness prócz wiedzy merytorycznej musi także wykazywać się charyzmą oraz umiejętnościami zarządzania grupą a podczas zajęć powinien zwracać uwagę dokładnie na każdego ćwiczącego, jego ustawienie, technikę. Takiego wyzwania nie ma trener personalny. Oczywiście charyzma jest potrzebna lecz na treningach personalnych nie ma dużej grupy osób ala swoją uwagę skupia na jednej bądź dwóch osobach.

Grafik. To także duża różnica. Instruktor fitness uzależniony jest od grafiku danego klubu. I tylko w tych godzinach może prowadzić zajęcia grupowe. Trener personalny jest do dyspozycji cały czas i to on oraz podopieczni ustalają godziny treningów personalnych.

Wyzwania. Pamiętać musimy, iż instruktor fitness podczas rozwija uczestników zajęć do pewnego poziomu. Aby osoba ćwicząc weszła poziom wyżej niż inni potrzeba już treningu personalnego gdzie trener będzie skupiony tylko i wyłącznie na tej osobie. To już jest w pewnym sensie wyzwanie,którego w swojej pracy nie posiada instruktor fitness.

Miejsce pracy. Instruktor fitness najczęściej pracuje w kilku klubach na terenie miasta. Często zajęcia poranne prowadzi w innym miejscu niż wieczorne. Trener personalny najczęściej zajęcia prowadzi w jednej siłowni bądź w swoim studiu treningu personalnego.

Zarobki. Instruktor fitness za jedną godzinę zajęć otrzymuje średnio 60 zł. Kosz treningu personalnego z trenerem to minimum 80 zł (sprawdź jakie są ceny trenerów personalnych w Warszawie). To sprawia, że lepiej opłacalnym zajęciem jest praca trenera personalnego.

Instruktor fitness czy trener personalny – podsumowanie

Znamy już różnice i podobieństwa pracy trenera personalnego i instruktora fitness. Choć może się wydawać z pierwszej chwili, że są bardzo podobne to po głębszej analizie widać różnice. Zakres obowiązków, miejsca czy specyfika pracy sprawiają, że nie każdy zostanie instruktorem fitness lub trenerem personalnym.

Jeśli zaciekawił Cie tekst instruktor fitness czy trener personalny? Wejdź na naszego bloga. Można tam znaleźć wiele ciekawych treści jak na przykład:

Centrum treningu personalnego oferuje wynajem sal treningowych oraz treningi personalne z naszymi trenerami. Zajęcia odbywają się w komfortowej a przede wszystkim przyjaznej atmosferze bez udziału osób trzecich. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie dyskrecje i bezpieczeństwo. Naszymi trenerami są:

 • Gawor Michał – trener personalny działający na rynku od 2013 roku. Specjalizuje się w treningach dla osób chcących zbudować masę mięśniową, siłę, jak i dla osób chcących pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Michała cechuje profesjonalne podejście do pracy, punktualność, kreatywność.
 • Osewski Michał – trener personalny znany z takich klubów jak Artis Club czy ICDS. Jego mocną stroną są zajęcia odchudzające, treningi motoryczne jak i treningi korygujące wady postawy. Absolwent warszawskiego AWF.
 • Paweł Matysiak– absolwent warszawskiego AWF. Trener personalny posiadający międzynarodowy certyfikat REPS. Charakteryzujący się dużym doświadczeniem, wielkim poczuciem humoru oraz wielką wiedzą. Ciągle rozwijający się pod kątem treningu jak i dietetyki. Jego mocną stroną jest trening z kobietami w ciąży, zajęcia funkcjonalne, trening siłowy.

Centrum treningu- Twoje studio treningu personalnego