Praca trenera personalnego, jak większość zawodów, na pewnym etapie może stać się monotonna.
Co zatem zrobić, aby nasze codzienne obowiązki nie stały się udręką, a wciąż sprawiały nam przyjemność? Motywacja w treningu personalnym. O to kilka elementów w pracy trenera, które mogą stanowić odpowiednią motywację do działania.
Motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić. Zarobki trenera personalnego
Praca jest po to by zarabiać i przede wszystkim chodzi w niej o to, aby przynosiła nam zysk, a jeśli dodatkowo jest naszą pasją i nas nie męczy, to już można mówić o pracy marzeń. Przyjmijmy więc, że regularnie osiągamy oczekiwane zyski. W przypadku trenerów, którzy prowadzą po 40 treningów w tygodniu, i więcej, może się zdarzyć, że mają nadmiar pracy i cały dzień zaplanowany co do minuty. Duża ilość pracy, którą w dodatku lubimy powinna cieszyć, jednak co dalej, skoro nie mamy czasu dla siebie. Skąd trener, który ma tyle zajęć na głowie, że z trudem ma czas na własny trening, ma czerpać inspirację czy motywację do dalszych treningów? Przejdźmy zatem do kolejnego motywatora.
Motywacja w treningu personalnym- jak stałe ją podnosić. Realizacja celów podopiecznych.
Osiągnięcie wymarzonego rezultatu przez podopiecznego jest celem instruktora, który mając wymagające zadanie jest zmotywowany by je wykonać. Może to wydawać się oczywiste i chyba każdy trener personalny życzyłby sobie, aby stale pracować nad nowymi celami swoich podopiecznych, ale jak jest praktyce? Trenerzy zwykle mają przynajmniej jedną osobę, z którą ćwiczą latami. Być może dany podopieczny już dawno osiągnął cel, z którego jest zadowolony, lecz wciąż ćwiczy z trenerem personalnym by to podtrzymać w obawie, że wróci do stanu sprzed treningów. Jednak czy podtrzymywanie efektów, bez nowych wyzwań, nie spowoduje, że trener wpadnie w monotonie? Mając wyłączenie takich podopiecznych rzeczywiście tak może się zdarzyć. Jest to zupełnie normalne i ważne jest, aby w tym wszystkim tego typu przypadki nas nie demotywowały, a służyły nam jako przykład i dowód naszej skuteczności. Istnieje też część osób, które chciałyby coś osiągnąć, jednak z różnych przyczyn mogą ćwiczyć pod okiem trenera jedynie raz czy dwa w tygodniu. Najczęściej, te osoby też nie proszą o rozpisanie diety, ponieważ byłoby to dla nich zbyt trudne w realizacji. Nie oszukujmy się, na salę treningową przychodzą bardziej dla towarzystwa oraz dla zachowania minimum dodatkowego ruchu, bo już nawet po tymj ednym treningu czują się dobrze. I to jest ok, warto pamiętać, że takich podopiecznych też potrzebujemy, a oni nas.
Motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić? Trening z osobami z chorobami przewlekłymi.
Jednak, aby trener mógł się rozwijać, motywować do pracy potrzebuje nowych wyzwań. Pracy z osobą, która takie wyzwanie zapewni, dla której trzeba zasięgnąć konsultacji, zajrzeć do książki, czy notatek i tę wiedzę rozszerzyć. W obecnych czasach, coraz częściej do trenera zgłaszają się osoby z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi jak np. cukrzycą czy SIBO. Ponieważ przygotowanie takich treningów oraz diety w jakimś stopniu różnią się od tych, które planowane są dla osób bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych, wymagają one od trenera większego przygotowania. Oczywiście, trener personalny nie musi mieć napisanej pracy
dyplomowej z danego zagadnienia by się nim zająć, oczywiście im cięższy problem tym większa wiedza wymagana, jednak możemy stale się dokształcać sięgając po dodatkowe wsparcie i nowe źródła informacji.
Motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić? Różnorodne cele
Ciekawym elementem w pracy trenerskiej może być motywacja poprzez współpracę. Jest to sytuacja, w której, aby ukończyć „dzieło” wymagana jest współpraca dwóch ekspertów. Przykładowo, trafia do nas podopieczny z bólami pleców i potrzebuje zmobilizować oraz wzmocnić wybrane partie kręgosłupal ub osoba, która jest świeżo po operacji i wymaga ogólnej mobilizacji ciała oraz wzmocnienia danych partii mięśniowych. Początkowo, praca w tego typu przypadkach zaczyna się od fizjoterapeuty, który pomaga w powrocie do zdrowia zaraz po zabiegu, jednak późniejsze etapy odzyskania sprawności należą do trenera personalnego, który będzie prowadził treningi w oparciu o wytyczne fizjoterapeuty. W ten sposób współpraca z fizjoterapeutą dodaje motywacji mając na uwadze, że jeśli my dobrze nie wykonany swojej pracy to praca tego pierwszego również nie da oczekiwanych rezultatów.
Motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić
Tu sięgamy samego szczytu piramidy potrzeb. Cele naszych podopiecznych i ich satysfakcja są niezwykle ważne w naszej pracy, ale nie tylko one stanowią o naszych sukcesach. Istotne jest by trener wyznaczał również swoje osobiste cele na dany rok kalendarzowy i w przypływie obowiązków zaplanował czas na doskonalenie swoich umiejętności oraz naukę nowych metod treningowych lub poznanie zupełnie odmiennej formy aktywności, która może jednocześnie stać się swojego rodzaju odskocznią. Dodatkowo, na kursach zawsze jest szansa na poznanie kolegów po fachu i wymianę doświadczeń, poszerzenie wiedzy, poznanie nowych metod treningowych czy ćwiczenia, które potem śmiało można zastosować podczas treningów ze swoimi podopiecznymi. Każda nowa forma treningu, to na pewno miłe zaskoczenie dla podopiecznych, szczególnie dla tych z którymi współpracujemy od wielu lat. W końcu każdy potrzebuje powiewu świeżości, więc taki manewr wpłynie korzystnie na obie strony.
Więcej odpowiedzi na pytanie – dlaczego dobry trener powinien się dokształcać, możecie przeczytać w artykule dlaczego dobry trener powinien się dokształcać.
Motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić? Zmiana rodzaju prowadzenia zajęć i dalszy rozwój
Ostatnią motywacją jest potrzeba totalnej zmiany i realizacja swoich innych zainteresowań. Być może po wielu latach pomocy w utracie zbędnych kilogramów trener dojdzie do wniosku, że w tej dziedzinie już się bardziej nie rozwinie i zapragnie współpracować z zawodowcami. Jeśli kiedyś sam trenował inne dyscypliny, np. sporty walki, może zająć się przygotowaniem zawodników do walk pod kątem, dietetycznym, motorycznym czy wydolnościowym. Praca z taką osobą różni się diametralnie od codziennych treningów z podopiecznymi nie trenującymi zawodowo. Pojawia się tutaj nie tylko odmienny cel do osiągniecia, ale i zupełnie inny rodzaj współpracy, gdzie zmienia się lub szlifuje detale w treningu, a nie uczy od nowa całego ruchu. Jest to praca nad osiąganiem zupełnie nowych rezultatów, często rywalizacja i dążenie do bicia własnych rekordów.
Chcesz być z nami na bieżąco? Zapraszamy na nasze media społecznościowe:
– Facebook
– Instagram
Zaciekawił Cie tekst motywacja w treningu personalnym- jak stale ją podnosić? Koniecznie odwiedź naszego bloga znajdziesz tam:
Centrum treningu personalnego oferuje wynajem sal treningowych oraz treningi personalne (również funkcjonalne) z naszymi trenerami. Zajęcia odbywają się w komfortowej a przede wszystkim przyjaznej atmosferze bez udziału osób trzecich. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie dyskrecje i bezpieczeństwo. Naszymi trenerami są:
Gawor Michał – trener personalny działający na rynku od 2013 roku. Specjalizuje się w treningach dla osób chcących zbudować masę mięśniową, siłę, jak i dla osób chcących pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Michała cechuje profesjonalne podejście do pracy, punktualność, kreatywność.
Natalia Jurczak – Specjalizuje się w prowadzeniu treningów medycznych oraz w masażu klasycznym, sportowym i relaksacyjnym. W programowaniu treningu korzysta z najnowszej, opartej na dowodach naukowych wiedzy z dziedziny fizjoterapii i fizjologii wysiłku fizycznego. Do każdego podopiecznego stosujeindywidualne podejście uwzględniając wszystkie aspekty jego życia.
Paweł Matysiak– absolwent warszawskiego AWF. Trener personalny posiadający międzynarodowy certyfikat REPS. Charakteryzujący się dużym doświadczeniem, wielkim poczuciem humoru oraz wielką wiedzą. Ciągle rozwijający się pod kątem treningu jak i dietetyki. Jego mocną stroną jest trening z kobietami w ciąży, zajęcia funkcjonalne, trening siłowy.
Chcesz ćwiczyć z naszymi trenerami? Skorzystaj z pierwszego darmowego treningu!
Najnowsze komentarze